018 – konkurs na osiedle w Katowicach

018

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej osiedla wielorodzinnego zrównoważonego przy ulicy Kosmicznej w Katowicach

Projekt 2021

Praca konkursowa

Powierzchnia użytkowa mieszkań: 5980m2 

Powierzchnia netto całego założenia: 12 422m2

Z wielkim zapałem przystąpiłyśmy do pracy nad konkursem na osiedle budynków wielorodzinnych zrównoważonych. Co sprawia, że w mieszkaniu chce się żyć? Jak stworzyć przestrzenie wspólne, w których tętni życie sąsiedzkie? Czy możliwe jest wprowadzenie zieleni wysokiej we współczesny projekt osiedla mieszkaniowego? Takie pytania przyświecały nam, kiedy myślałyśmy o konkursie organizowanym przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz katowicki SARP.

Naszą pracę zaczęłyśmy od analizy miasta, oraz wszelkich czynników mogących mieć wpływ na przyszłe osiedle. Bliskość autostrady oraz, będącej już w likwidacji kopalni stanowiły nie lada wyzwanie. W Giszowcu przedwojenne pruskie założenia mieszają się z zabudową PRL-owską. Wyzwaniem było dopasowanie się do tej okolicy.

Nasza ostateczna koncepcja składa się z pięciu budynków wielorodzinnych dwóch typów. Całe założenie połączyłyśmy ścieżką pieszo rowerową a w jego centrum zlokalizowałyśmy pawilon sąsiedzki. Układ budynków zewnętrznych stanowi nawiązanie do urbanistyki historycznego osiedla Giszowiec. 

Budynki typu pierwszego, to budynki wąskie i długie, których usytuowanie tworzy wewnętrzny plac. Szerokośc tych budynków nie przekracza 6m dzięki czemu większość mieszkań ma okna na dwie strony świata. Dookoła tego typu zlokalizowałyśmy, wsparty na niezależnej konstrukcji balkon, który zacienia mieszkania przeciwdziałając przegrzewaniu się budynków. 

Typ drugi, to rozrzeźbione budynku punktowe zlokalizowane w środku założenia. Każde mieszkanie w tym budynku ma okna zlokalizowane na dwie strony świata. Ponadto zaprojektowałyśmy tu też loggie. Bryły budynków są zwarte, co pozytywnie wpływa na brak strat ciepła.

Stworzyłyśmy przestrzenie wspólne o wysokich walorach społecznych oraz budynki, które będą łączyć wysoki komfort życia mieszkańców, aspekt ekonomiczny oraz rozwiązania proekologiczne.

Trzy z pięciu budynków umiejscowiłyśmy w sposób pozwalający stworzyć kameralne wnętrze urbanistyczne – dziedziniec, na którym koncentrować się będzie życie osiedla. Wejście do niego odbywać się będzie nie tylko między budynkami, ale także przez przejścia bramne.

Układ budynku zaprojektowałyśmy w sposób zapewniający dużą prywatność – kierunki patrzenia z okien biegną ku zieleni a nie ku oknom sąsiadów. Dodatkowo przestrzenie między budynkami posiadają odpowiednie proporcje dzięki temu nie są przytłaczające ale też pozostają jasno ograniczone.

Jako, że ważnym elementem jakości życia jest poczucie bezpieczeństwa projekt zakłada czytelność przestrzeni, łatwą w niej orientację a także ograniczenie stresorów takich jak ruch kołowy, czy zanieczyszczenia. Nieprzytłaczająca skala zabudowy również wpływa na wysokie poczucie komfortu. 

Dzięki umiejscowieniu garaży przy granicach działki w większej części zagospodarowania terenu pozostaje grunt rodzimy i możliwe jest wprowadzenie wysokich nasadzeń.

Główną osią wnętrza jest zatopiona w zieleni ścieżka, wzdłuż której zlokalizowane będą ławki i urządzenia do ćwiczeń.

Oprócz głównego ciągu spacerowego na terenie zaprojektowałyśny przestrzenie intymne, gdzie można będzie odciąć się od świata i odpocząć. 

W centralnej części przestrzeni wspólnej zlokalizowałyśmy pawilony, w których znajdować się będzie miejsce spotkań dla sąsiadów, skrzynki pocztowe, miejsca dla rowerów oraz pomieszczenie portiera.

Reasumując, nasze założenie to przyjazne sąsiedzkim interakcjom miejsce do życia, gdzie każde mieszkanie zostało przeanalizowane i zaprojektowane tak, by było jak najbardziej funkcjonalne i atrakcyjne dla przyszłego użytkownika.

Widok wzdłuż pawilonu sąsiedzkiego
Widok na budynek punktowy
Projekt zagospodarowania terenu
Widok założenia z lotu ptaka
Rzut typowej kondygnacji budynku typu pierwszego
Rzut typowej kondygnacji budynku typu drugiego
Wejście do budynku typu pierwszego
Rzut przykładowego mieszkania w budynku typu pierwszego
Wizualizacja wnętrza mieszkania typu pierwszego
Rzut przykładowego mieszkania w budynku typu drugiego