012
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury, Pniewy
projekt: 2019-2020
w trakcie realizacji
autorzy projektu:
Nana Studio Architektury
mgr inż. arch. Ilona Najdek – Bajer
Studio Architektury Grzegorz Siergiej
współpraca:
Zmrok grupa projektowa
Przy ulicy Wolności w Pniewach stał opuszczony od lat budynek Harcówki.
Zdobycie unijnego dofinansowania pozwoliło miastu na przekształcenie obiektu w Bibliotekę i Centrum Kultury, które do tej pory działały w budynku szkoły podstawowej.
Uzyskanie grantu wiązało się z zaprojektowaniem budynku w certyfikowanym pasywnym standardzie oraz wypełnieniem programu przestrzenno-funkcjonalnego zakładającego między innymi szklany łącznik pomiędzy istniejącą a projektowaną bryłą.
Ekspertyza techniczna wykazała, że niemożliwe jest dopasowanie budynku Harcówki do do wymogów budownictwa pasywnego oraz zapewnienie bezpieczeństwa.
Przeprowadziłyśmy konsultacje z konserwatorem zabytków oraz liczne spotkania z przedstawicielami gminy oraz dyrekcji Centrum Kultury. Wypracowałyśmy wspólnie obecny kształt założenia.
Szczegółowo zinwentaryzowałyśmy Harcówkę i zaprojektowałyśmy nowy obiekt w tym samym miejscu i o tych samych gabarytach. Południowa elewacja budynku, ze względu na nienormatywną odległość do granicy sąsiedniej działki, została cofnięta. Wysunięte fragmenty ścian odzwierciedlają historyczną zabudowę.
Zrekonstruowany budynek i dobudowana część tworzą pasaż pozwalający przechodniom na skrócenie drogi między rynkiem a terenami szkolnymi i usługowymi. Całość zachęca do skorzystania z zasobów biblioteki, obejrzenia wystaw, zapoznania się z programem wydarzeń czy relaksu na kawiarnianym tarasie z małą sadzawką.
Układ okien i rozkład pomieszczeń względem stron świata jest podporządkowany zasadom budownictwa pasywnego – najwięcej przeszkleń i funkcji, które potrzebują dostępu do światła dziennego jest od strony południowej, najmniej od północnej.
Dzięki zaangażowaniu pracowniczek Centrum Kultury, które szczegółowo opowiedziały nam o potrzebach i działaniu Centrum, powstał elastyczny układ przestrzenny. Zależnie od bieżącego rozkładu zajęć, sala widowiskowa, poprzez rozłożenie rzędów krzeseł i możliwość przechowywania ich w zaprojektowanej do tego celu wnęce, łatwo przeistoczy się w salę taneczną czy miejsce prób lokalnych zespołów muzycznych.
Od strony miejskiego placu zachęca do wstępu do budynku duże okno dające wgląd do przytulnej czytelni dla dzieci i młodzieży. Przechodnie mogą usiąść wygodnie na parapecie okiennym, zaprojektowanym specjalnie w tym celu. Przez całą dobę można korzystać z wrzutni książek umieszczonej w podcieniu wejściowym. Poza czytelnią, parter Harcówki mieści wydzielone salki i węzeł sanitarny oraz. Do sali widowiskowej ze sceną prowadzi przeszklony łącznik, w którym również mogą odbywać się zajęcia. Kawiarnia pełni kilka funkcji – stanowi foyer dla sali, mieści okolicznościowe bankiety, jest poczekalnią dla rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach, a podczas dorocznego pleneru plastycznego zamienia się w pracownię i salę wystawową.
Piętro budynku zajmuje czytelnia dla dorosłych, biura z zapleczem socjalnym oraz pomieszczenie techniczne.
Budynek jest w trakcie realizacji. Jesteśmy pewne że że stanie się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Pniew!




